Zdroj: www.pomocnetlapky.cz

Druhy asistenčních psů

Vodící pes pro nevidomé

 Pes je vycvičen k bezpečné navigaci prostoru. Dokáže najít určené místo, převést nevidomého přes silnici apod. Pomocné tlapky® se tomuto typu výcviku věnují spíše se výjimečných případech (kombinovaná postižení apod.)

Asistenční pes pro tělesně postižného 

Pes je vycvičen podle konkrétního typu tělesného postižení klienta. Hlavním smyslem výcviku je pomoci postiženému k větší samostatnosti, umožnit mu samostaný pohyb mimo domov apod.

Signální pes pro neslyšícího

Pes je vycvičen k upozorňování neslyšícího na zvuky v jeho okolí - plačící dítě, budík, zvonek apod

Signální pes pro osoby se záchvatovými onemocněními

Psi jsou vedeni k tomu, aby předem vycítili nadcházející epileptický nebo jiný záchvat a postiženého na něj upozornili. V případě záchvatu pes může také přivolat pomoc.

Balanční pes 

Pes, který díky speciálnímu postroji a výcviku dokáže pomáhat osobě, která má obtíže s rovnováhou. Pes je vycvičen k "vybalancování" chůze, pomoci při nástupu do autobusu apod.

Šikovný společník

Asistenční pes, jehož "páníčkem" není postižený, ale osoba pečující o postiženého. Šikovní společníci jsou umísťováni do domácností s velmi těžce postiženými klienty, kteří by sami nemohli dávat psům povely. Pes umí např. otevřít dveře mamince, která nese postižené dítě v náručí. Velkou součástí práce šikovného společníka je domácí canisterapie

 Signální pes pro "alergiky" 

Pes je vycvičen k identifikaci pachů, které způsobují postiženému záchvat astmatického typu. U některých osob jsou to např. výpary z čistících prostředků apod.

Vodící pes pro pacienta se ztrátami paměti

Pes je vycvičen v orientaci v okolí bydliště natolik, aby dokázal postiženého bezpečně dovést domů, pokud se není sám schopen zorientovat.

Pes poskytující emocionální podporu

 Pes určený osobám trpícím psychologickými poruchami, kvůli kterým se obávají sami vycházet z domova a zapojovat se do běžného života. Pes snižuje dezorientaci, přináší pocit bezpečí v neznámém prostoru apod.