Význam asistenčního psa pro postiženého

Asistenční pes je velký pomocník a nepostradatelný kamarád pro postiženého. Postižený už není plně závislý na svém asistentovi, kterého si musí platit nebo na členy své rodiny. Rodina si může doslova oddychnout od desítek drobných žádostí denně a má dobrý pocit, že postižený je střežen psem, který je v případě potřeby upozorní na problém.

Kvalitně vycvičený asistenční pes ulehčí vozíčkáři každodenní život složený z množství pro nás jednoduchých úkonů, které však pro vozíčkáře mohou představovat velikou námahu. Je těžké z vozíku zvedat předměty z podlahy nebo je vybírat ze skříněk, otevírat dveře v úzké chodbě nebo si svléknout ponožky.

Asistenční pes je důvodem k vycházce, námětem na rozhovor s kolemjdoucími či důvodem k pohybu při hrách se psem. U dětí znamená i zvýšení prestiže v dětském kolektivu a má nezastupitelnou roli při rehabilitaci. Zejména malým dětem, které samy nechtějí lézt nebo cvičit házení míčků, pes dramaticky změní život. Mnoho klientů využívá asistenční psy i ke canisterapii, kdy prostřednictvím polohování dochází k přehřátí svalstva, co může mít za následek zlepšení krevního oběhu a uvolnění křečí.

Ale asistenční psi jsou také velkou psychickou podporou postiženého:

  • partnerství se psem a vytržení ze samoty je pro mnohé postižené skutečným impulzem ke změně životního stylu
  • psi jsou zaručenými ledoborci při navazování kontaktu s okolím, zvyšují nejen samostatnost, ale také sebevědomí postižených
  • u mnohých se zlepšení psychického stavu následně objeví i ve zlepšení fyzickém
  • mnozí postižení klienti provádějí s asistenčním psem canisterapeutické techniky jako polohování ke zlepšení krevního oběhu a uvolnění křečí svalstva.